Rowery wystawowe
Sztuka rowerowa w najprostszej formie.
Materialize
Nagrodzony został tytułem Najlepszego Spersonalizowanego Pojedynczego Egzemplarza roku 2019 na wystawie OBC CruiserCon 2019 w Las Vegas. Jego forma manifestuje nasze niezwykłe możliwości wytwórcze. Materialize to połączenie wyrafinowanych technik projektowania oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Podczas gdy każdy inżynier w naszym zasięgu spisał na straty samą koncepcję tego niesamowitego roweru, my postanowiliśmy udowodnić, że jest wykonalna. Po 3 latach projektowania i poszukiwania rozwiązań, z pomocą profesjonalistów w dziedzinie druku 3D i technologii chromowania natryskowego* udało nam się stworzyć rower, który wstrząsnął fundamentami designu rowerów customowych. Swoją formą przypomina kryształ pirytu. Składa się z 11 części nasuniętych na stalową, wyciętą laserowo ramę, a jego kubiki przecinają się w harmonijny sposób tworząc swoisty warkocz.
Elektryczny, drukowany w 3D i chromowany na złoto – to rower, z którego jesteśmy naprawdę dumni. Wyposażony jest w silnik o mocy 1000W, baterię 20Ah i może osiągnąć prędkość 30 mph (50km/h). Wykonane do niego pedały, składana kierownica, 144 szprychy, to tylko kilka przyciągających wzrok części. Został zaprezentowany w Las Vegas, na międzynarodowym EXPO 2020 w Dubaju, w pałacach i na największych imprezach rowerowych w całej Polsce. Materialize przykuł uwagę Will.I.Ama z zespołu Black Eyed Peas, Slasha z Guns N’ Roses i wielu innych. To nasz najcenniejszy rower, wart każdej złotówki ze swojej ceny miliona złotych.
*Firmy: Trójwymiarowi.pl, ColorChrome Worldwide
Rower z lodu
Próba stworzenia teoretycznie niemożliwego pojazdu z wody stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych osiągnięć MAD Bicycles. Lodowy rower stał się ikoną w świecie rowerów spersonalizowanych i kamieniem milowym w artystycznym portfolio firmy.
Pomysł stworzenia pojazdu składającego się z ramy wykonanej z wody wywołał niedowierzanie wielu osób i trzeba było walczyć o jego ukończenie. Projekt prototypu stał się poligonem doświadczalnym dla każdej hipotezy stawianej przy okazji pomysłu na jeżdżący zamarznięty blok. Pozornie bezsensowna koncepcja stała się wiarygodna po wprowadzeniu Pykretu, który okazał się bardziej niż odpowiedni dla tego projektu. Bryłę stworzyliśmy warstwa po warstwie z wody i celulozy w nierdzewnej formie w warunkach głębokiego mrożenia. Zarówno przód, jak i tył pierwszego na świecie roweru z lodu, zostały przykręcone do kotew osadzonych głęboko w bloku lodu.
Aby stworzyć godną opowieść dla tego niezwykłego wynalazku, Adam Zdanowicz i zespół MAD przenieśli go do odpowiadającego mu naturalnego środowiska, co zaowocowało produkcją krótkiego filmu zatytułowanego “Of Water and Wheels”. Film pokazuje naturalne piękno Podlasia, przedstawiając intymną więź między człowiekiem a naturą. Skupia się również na znaczeniu podrzędnej roli człowieka w stosunku do samobalansujących się sił natury. Krótki film zdobył międzynarodowe uznanie jako polski film promocyjny na EXPO 2020 w Dubaju. Z przyjemnością go Państwu udostępniamy.
HoHoHo
Rekord Guinnessa na najwyższy rower do jazdy mówi sam za siebie. Wyczynu tego dokonał Adam Zdanowicz w grudniu 2020 roku, aby udowodnić lokalnej społeczności szkolnej, że śmieci jednego człowieka mogą być skarbem dla innego człowieka. Ruch tzw. wysokich rowerów istnieje od lat i zainspirował Adama do stworzenia kolejnego nietypowego dzieła sztuki. Najwyższy rower na świecie został wykonany częściowo z odzyskanych ram rowerowych zespawanych w kształt gigantycznej choinki. Budowa ramy zajęła ponad miesiąc i wymagała przecięcia konstrukcji na pół, aby wynieść ją z dawnego warsztatu MAD. Uczniowie lokalnej szkoły podstawowej (SP43) wraz z rodzicami pomogli zdekonstruować bezużyteczne rowery, tworząc gigantyczną kratownicę podtrzymującą ciężar rowerzysty. Mierzącym 7,41m (ponad 24f stóp) najwyższym rowerem na świecie Adam Zdanowicz przejechał odległość ponad 100 metrów, bijąc tym samym rekord ustanowiony w 2013 roku przez Richiego Trimble.
Ambigram
Podczas gdy rower Spaghetti był dowodem na to, że każda konstrukcja może stać się elementem nadającym się do jazdy, Ambigram wywołuje dysonans poznawczy, udowadniając, że można wykorzystać teoretycznie nieodpowiednią formę do wykonania funkcjonalnego pojazdu.
Choć wymienione rowery powstały w ramach tego samego stypendium artystycznego otrzymanego od Prezydenta Miasta Białegostoku, Ambigram zaskakuje niekonwencjonalną ukrytą wartością. Odwracając obraz roweru do góry nogami można wyraźnie zauważyć, że tworzy on ten sam kształt, który widzimy obserwując rower normalnie. Mimo, że w alternatywnym ujęciu nie można na nim jeździć, postrzegany obraz jest identyczny z nadającym się do jazdy oryginałem. Typowe dla widza zdumienie prowadzi go do zanegowania jego wcześniejszego poglądu na standardową trójkątną kratownicę ramy rowerowej. Cel wynalazku zostaje więc osiągnięty – zdekonstruowanie rozumienia projektu prowadzi do dalszego kwestionowania otoczenia, co w kategoriach psychologicznych nazywane jest obalaniem efektu status quo.
Spaghetti
Koncepcja roweru składającego się jedynie z zaplątanych rur jest próbą interpretacji błędów poznawczych dotyczących funkcjonalności i formy. Większość ram rowerowych projektowana jest w kształcie trójkąta ze względów konstrukcyjnych. Zdecydowaliśmy się na stworzenie “Spaghetti”, ponieważ wiele osób utożsamia rower tylko z jednym kształtem. Dzieje się tak dlatego, że uprzedzenia takie jak efekt status quo czy dysonans poznawczy zwykle uniemożliwiają nam zaprzeczenie istniejącym kształtom i wymyślenie nowych. Studio projektowe MAD Bicycles manifestuje przeciwne podejście. Każdego dnia robimy wszystko, aby udowodnić, że istnieje coś więcej niż to, co już widzieliśmy. Czujemy potrzebę pokazywania ludziom, że możliwości są nieograniczone. Że “niemożliwe” to tylko słowo w słowniku, ale na pewno nie w naszym.
“Makaron” “Spaghetti” czy “Splątany kabel od słuchawek” to tylko kilka nazw, które do tej pory wymyślili obserwatorzy. Prace spawalnicze nad rowerem trwały miesiąc. Do jego stworzenia zużyliśmy 70 metrów stalowych rur. Na potrzeby tego projektu wykonaliśmy nawet własne obręcze i korby. Jest to całkowicie jeżdżące dzieło sztuki wyposażone w 3-biegową piastę. Wisienką na torcie jest świecący w ciemności lakier proszkowy, którym wykończyliśmy rower Spaghetti.
Żartobliwie przedstawiamy ten rower jako reprezentację nieudanego rysunku technicznego. Rysunku naszkicowanego przez projektanta, który w końcu go zamazał, niezadowolony z efektu końcowego. Choć rysunek został odrzucony przez autora, omyłkowo mógł dostać się w ręce rzemieślników i został powołany do życia w warsztacie MAD.
Folky
Wykorzystanie tradycyjnych wzorów to kierunek, w którym firma podąża od dekady. Liczne stypendia artystyczne zaowocowały różnymi stylizacjami rowerów MAD. Ponieważ tradycja jest podstawą każdej kultury, rowery inspirowane folkiem stały się zupełnie naturalną gałęzią naszego kreatywnego myślenia.
Drewniany, inspirowany Podlasiem rower elektryczny stał się znakiem rozpoznawczym Polskiego Pawilonu (który również był wykonany z drewna). W połączeniu z holograficznymi wyświetlaczami umieszczonymi wewnątrz kół, powstał nowy typ roweru pokazowego. Wyświetlając wzory pochodzące z polskiego dziedzictwa kulturowego, Folky jest w pełni jeżdżącym, elektrycznie napędzanym dziełem sztuki, które przenosi przyjazny dla środowiska design na inny poziom.
Zainspirowany wcześniejszymi kreacjami inspirowanymi tradycją, Adam Zdanowicz zebrał to co najlepsze w jednym, ręcznie wykonanym pojeździe. Celem takiego działania jest zapobieżenie zapomnieniu starych wzorów i wyparciu ich przez mało znaczące, aczkolwiek ekscytujące nowości.
alu-frost
Oto wynik współpracy pomiędzy firmami Alufrost i MAD Bicycles. Wyrazista, charakterystyczna linia roweru inspirowana jest wzorami szeroko znanymi w kulturze masowej: Gitarą Eddiego Van Halena oraz motywem wykorzystanym w zewnętrznej powłoce Stadionu Narodowego w Pekinie.
Wyrafinowany, przecinający się wzór nie został wybrany przypadkowo. Możliwości cięcia i gięcia maszyn CNC firmy Alufrost zdeterminowały kierunek projektowania obrany przez Adama Zdanowicza i jego zespół. Paski stali nierdzewnej oplatają rower, tworząc warstwę konstrukcyjną, która nadaje mu charakter. Jego bryła została zdefiniowana częściowo przez możliwości technologiczne maszyn. Widać wyraźnie charakterystyczne linie gięcia, a także niektóre z łączących je nierdzewnych elementów. Rower wyposażony jest w standardowe mechanizmy umieszczone w unikalnych kołach, jakich nie widziano jeszcze na żadnym rowerze na świecie. Nietypowa kierownica wykonana z prętów ze stali nierdzewnej podkreśla znaczenie roweru, ale formą nawiązuje do klasycznych kierownic cruiserowych. Rama unisex pozwala na użytkowanie go zarówno przez kobiety jak i mężczyzn, a wbudowane biegi umożliwiają płynne poruszanie się po bulwarach. Ten rowerowy fenomen to synteza polskiej myśli technicznej i możliwości produkcyjnych, które wspólnie spełniają najśmielsze marzenia.
Gamer’s Bike
Ta zabawna nowość stała się natychmiastowym klasykiem. Ramy nie da się pomylić z niczym innym – to kultowy labirynt z rur. Na pierwszy rzut oka nietypowa konstrukcja nie zdradza swojej jednostronnej natury. Wyjawia swoją tajemnicę dopiero gdy obserwujemy rower z drugiej strony. Ideą procesu projektowania było stworzenie jak największej liczby dedykowanych części w określonym czasie – do wystawy CruiserCon w Las Vegas w 2022 roku. Pedały w kształcie gamepada, koła inspirowane monetami, kierownica z kluczy hydraulicznych i siodełko w kształcie kapelusza to tylko kilka z unikalnych części, które odważyliśmy się wykonać.
Wave
Ten ściśle tajny projekt jest wciąż trzymany w tajemnicy, aby mieć pewność, że wystawa następna OBC CruiserCon w Las Vegas stanie się historycznym wydarzeniem z najbardziej zaawansowanym technologicznie rowerem, jaki kiedykolwiek został zaprezentowany na tej imprezie. Proces projektowania został zainspirowany współpracą pomiędzy MAD Bicycles z firmą jachtową Kotniz. Przewidywana data premiery to kwiecień 2023 r.